Zarządzenie Nr 20/08 z dnia 26 marca 2008 roku
ZARZĄDZENIE NR 20/08 WÓJTA GMINY GRÓDEK
z dnia 26 marca 2008 r.
w sprawie szczegółowych zasad sporządzania rachunku zysków i strat
Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.) oraz na podstawie § 12 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020) zarządza się, co następuje:
§ 1. Dla potrzeb sporządzania sprawozdań finansowych ustala się następujące zasady sporządzania rachunku zysków i strat:
1) W pozycji Przychody netto ze sprzedaży produktów ujmuje się przychody finansowe ujmowane na koncie Ma konta 700, w szczególności:
- Sprzedaż usług, np. najmu, dzierżawy, transportu (§ 075, § 083),
- Roczna opłata za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd (§ 047),
- Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych i innych produktów, np. drewno, złom (§ 087, § 097).
2) W pozycji Pozostałe dochody budżetowe ujmuje się przychody finansowe ujmowane na koncie Ma konta 750, w szczególności:
- Podatki, opłaty, kary i opłaty administracyjne (§ 069, § 236, § 031, § 032, § 033, § 034, § 040, § 043, § 041, § 048, § 046) ,
- Wpłaty nadwyżek środków obrotowych przez zakłady budżetowe (§ 237),
- Wpłaty nadwyżek dochodów własnych przez jednostki budżetowe (§ 240).
3) W pozycji Amortyzacja wykazuje się koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujmowane w księgach rachunkowych na koncie 401.
4) Do zużycia materiałów i energii zalicza się koszty zużycia w szczególności:
- Smarów, olejów i paliw,
- Narzędzi i części zamiennych,
- Materiałów do utrzymania czystości i porządku,
- Materiałów biurowych, akcesoriów komputerowych i papierniczych, m.in. do sprzętu drukarskiego, kserograficznego i faksów,
- Czasopism, w tym nabywanych w prenumeracie,
- Wyposażenia, pomocy naukowych i zbiorów bibliotecznych,
- Środków żywności, także w jednostkach prowadzących żywienie zbiorowe,
- Leków i środków pomocniczych, w tym opatrunkowych,
- Niedobory, szkody materiałów powstałe wskutek błędów pomiaru zyżycia lub ubytków naturalnych mieszczących się w granicach norm lub limitów na te ubytki,
- Wartość kosztów zużycia energii elektrycznej, cieplnej, gazu, sprężonego powietrza i innych nośników energii,
- W pozycji sprawozdania Zużycie materiałow i energii podaje się koszty ujęte w paragrafach klasyfikacji wydatków w szczególności: 421, 422, 423, 424, 426, 474, 475.
5) Do usług obcych zalicza się koszty usług w szczególności:
- Remontów, napraw, konserwacji,
- Transportowych,
- Ratownictwa,
- Najmu i dzierżawy, opłat czynszowych,
- Doradczych, informatycznych, analitycznych, eksperckich,
- Pocztowych, bankowych,
- Telekomunikacyjnych, telefonii stacjonarnej i komórkowej,
- Związanych z utrzymaniem czystości i ochroną,
- Drukarskich, introligatorskich, powielania, kopiowania,
- Sanitarnych, komunalnych, mieszkaniowych,
- Tłumaczenia, ekspertyz i analiz,
- Laboratoriów,
- Montażowych, instalacyjnych, uruchomienia wyposażenia,
- W zakresie szkolenia,
- W zakresie badania technicznego pojazdów,
- W pozycji sprawozdania Usługi obce podaje się koszty ujęte w szczególności w paragrafach klasyfikacji wydatków: 427, 430, 433, 434, 435, 436, 437, 438, 439, 440, 470.
6) Do podatków i opłat zalicza się koszty podatków i opłat o charakterze publicznoprawnym, w szczególności:
- Podatku od nieruchomości,
- Podatku od środków transportowych,
- Opłaty za użytkowanie gruntów, w tym opłaty roczne za użytkowanie wieczyste,
- Cło, podatek VAT w części niepodlegającej odliczeniu,
- Opłaty za korzystanie ze srodowiska (za ochronę środowiska),
- Opłaty skarbowe, notarialne, sądowe,
- Opłaty administracyjne i manipulacyjne,
- W pozycji sprawozdania Podatki i opłaty podaje się koszty ujęte w szczególności w paragrafach klasyfikacji wydatków: 443, 448, 450, 452, 461.
7) Do wynagrodzeń zalicza się koszty poniesione na wypłatę wynagrodzeń, świadczeń w naturze lub ich ekwiwalentów z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło oraz umowy zlecenia, w szczególności:
- Wynagrodzenia osobowe pracowników (§ 401),
- Dodatkowe wynagrodzenie roczne (§ 404),
- Wynagrodzenia agencyjno-prowizyjne (§ 410),
- Wynagrodzenia bezosobowe (§ 417).
8) Do ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń na rzecz pracowników zalicza się w szczególności:
- Obciążające pracodawcę składki emerytalne, rentowe, wypadkowe (§ 411),
- Składki na Fundusz Pracy (§ 412),
- Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (§ 444),
- Wydatki związane z ochroną zdrowia pracowników: koszty obowiązkowych badań lekarskich (§ 428),
- Wydatki na BHP: srodki ochronne i higieny osobistej, odzież ochronna i robocza, ekwiwalenty, oraz inne świadczenia (§ 302),
- Opłaty na rzecz PFRON (§ 414).
9) Do pozostałych kosztów rodzajowych ujmuje się wszystkie inne koszty, które nie kwalifikują się do ujęcia w wyżej wymienionych punktach oraz nie są kosztami finansowymi, a w szczególności:
- Koszty ubezpieczeń majątkowych i osobowych opłacone według polis ubezpieczeniowych, składki na rzecz stowarzyszeń krajowych (§ 443),
- Różne wydatki na rzecz osób fizycznych (§ 303),
- Kary i odszkodowania dla osób prawnych (§ 460),
- Wpłaty gmin na rzecz izb rolniczych (§ 285),
- Nagrody o szczególnym charakterze (§ 304),
- Podróże służbowe pracowników (§ 441, § 442).
10) W pozycji Inne świadczenia finansowane z budżetu ujmuje się koszty poniesione na pomoc społeczną i socjalną, a w szczególności na:
- Różne formy pomocy dla uczniów oraz inne świadczenia społeczne (§ 311, § 324, § 325, § 326),
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej oraz niektóre świadczenia rodzinne (§ 413),
- Zwrot producentom rolnym podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (§ 443).
11) W pozycji Pozostałe obciążenia ujmuje się inne wydatki sfinansowane z budżetu, które nie zostały ujęte w innych kosztach działalności operacyjnej.
12) W pozycji Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych ujmuje się saldo strony Ma konta 760 w części dotyczącej przychodów ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji rozpoczętych (§ 076, § 077).
13) W pozycji Pokrycie amortyzacji wykazuje się koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujmowane w księgach rachunkowych na koncie 761 równolegle do ewidencji na koncie 401.
14) W pozycji Inne przychody operacyjne ujmuje się saldo strony Ma konta 760 w części niedotyczącej przychodów ze sprzedaży środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności:
- Odpisane, przedawnione, niesciągalne lub umorzone zobowiązania,
- Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny,
- Darowizny i niedopłatnie otrzymane środki obrotowe,
- Wartosć rozwiązanych rezerw na zobowiąznia, z wyjątkiem rezerw dotyczących przychodów finansowych,
- Wartość wyksięgowanych odpisów korygujących związanych z aktualizacją należności,
15) W pozycji Koszty inwestycji finansowanych ze srodków własnych zakładów budżetowych i dochodów własnych jednostek budżetowych wykazuje się wartość dochodów własnych wykorzystanych na finansowanie inwestycji, które księgowane są na stronie Wn konta 740 i Ma 800, lub przeznaczonych na finansowanie inwestycji, które księgowane są na stronie Wn konta 740 i Ma 840.
16) W pozycji Pozostałe koszty operacyjne ujmuje się zapisy na stronie Wn konta 760, w szczególności:
- odpisane, przedawnione, niesciągalne lub umorzone należności, z wyjątkiem należnosci o charakterze publicznoprawnym,
- zapłacone odszkodowania, kary i grzywny,
- przekazanie nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pienieżnych na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych,
- utworzenie rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi.
17) W pozycji Przychody finansowe Odsetki ujmuje się należne dochody z tytułu operacji finansowych, a w szczególności: odsetki za zwłokę w zapłacie należności, odsetki od udzielonych pożyczek, od lokat i srodków na rachunkach bankowych, ujmowanych na stronie Ma konta 750 (§ 091, § 092).
18) W pozycji Przychody finansowe Inne ujmuje się w szczególności: dodatni wynik z aktualizacji wartości inwestycji, dodatnie różnice kursowe, umorzone zobowiązania z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, ujmowanych na stronie Ma konta 750.
19) W pozycji Koszty finansowe Odsetki ujmuje się koszty operacji finansowych, a w szczególności odsetki od zaciągniętych kredytów i otrzymanych pożyczek (§ 807), odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań, z wyjątkiem obciążających inwestycje w okresie realizacji (§ 458), odsetki od dotacji wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranych w nadmiernej wysokości (§ 456), odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat (§ 457).
20) W pozycji Koszty finansowe Inne ujmuje się w szczególności ujemne różnice kursowe księgowane na stronie Wn konta 750.
21) W pozycji Zyski nadzwyczajne ujmuje się w szczególności otrzymane odszkodowania z tytułu ubezpieczenia majątku: za utracone aktywa w wyniku zdarzenia losowego, na pokrycie szkód wynikających z likwidacji jednostki lub działalności na podstawie decyzji organów władz lokalnych, ujmowane na stronie Ma konta 860.
22) W pozycji Straty nadzwyczajne ujmuje się w szczególności wartość utraconych aktywów i usuwania skutków zdarzeń losowych, skutki zaniechania działalności i likwidacji jednostki w wyniku decyzji organów władz lokalnych, ujmowane na stronie Wn konta 860.
23) W pozycji Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zsyku (zwiększenia straty) oraz nadwyżki środków obrotowych ujmuje się należną lub dokonaną wpłatę do budżetu z tytułu nadwyżki dochodów własnych ujmowanej na stronie Wn konta 820.
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od 1 stycznia 2008 r.
Metryka strony