Protokół IV Sesji Rady Gminy Gródek
PROTOKÓŁ NR IV/15
Sesji Rady Gminy Gródek z dnia 26 lutego 2015 r.
Obradom Sesji, które rozpoczęły się o godzinie 1000 w sali Gminnego Centrum Kultury w Gródku, przewodniczył Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady Gminy Gródek. Protokołowała Urszula Szulak - podinspektor Urzędu Gminy Gródek.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady otwierając obrady IV Sesji Rady Gminy, przywitał Panią Ewę Łempicką - Zastępcę Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej, Wójta Gminy, Sekretarz Gminy, Radnych Rady Gminy, sołtysów, kierowników i dyrektorów jednostek podległych oraz pozostałych zaproszonych gości.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 Radnych, w obradach uczestniczy 14 Radnych, co zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.
Radni obecni na obradach IV Sesji Rady Gminy podczas stwierdzania quorum:
Radny Grzegorz Borkowski,
Radny Janusz Michał Cimochowicz,
Radna Alina Gościk,
Radny Wieczysław Gościk,
Radny Bronisław Kazberuk,
Radny Andrzej Konończuk,
Radna Grażyna Kubiak,
Radna Anna Petelska,
Radna Dorota Popławska,
Radna Małgorzata Popławska,
Radna Monika Ratyńska,
Radna Katarzyna Rogacz,
Radna Joanna Sołowiej,
Radna Wiera Tarasewicz.
(Listy obecności radnych, sołtysów oraz gości zaproszonych stanowią kolejno załączniki Nr 2, 3 i 4 do niniejszego protokołu)
Następnie Przewodniczący Rady poinformował, iż na stole protokolanta - Urszuli Szulak wyłożony jest protokół obrad III Sesji Rady Gminy. Przypomniał, że w trakcie dzisiejszej Sesji Radni mogą wnosić poprawki lub uzupełnienia do protokołu, po czym zostanie on przyjęty i podpisany.
A.2.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż porządek obrad został przesłany Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady. Zapytał, czy są jakieś wnioski bądź uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Żadnych pytań i uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady odczytał porządek obrad, a następnie poddał go pod głosowanie jawne.
Głosowało 14 Radnych.
Za - 14, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0.
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad IV Sesji Rady Gminy został przyjęty.
Porządek obrad:
Otwarcie obrad i stwierdzenie prawomocności obrad.
Ustalenie porządku obrad.
Informacja o pracy Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.
Podjęcie uchwał w sprawie:
określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek;
zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych;
zamiany nieruchomości;
powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego.
Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Gródek z Organizacjami Pozarządowymi w 2014 r.
Raport z realizacji „Programu Ochrony Środowiska Gminy Gródek na lata 2011-2014” za okres 2013-2014.
Interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
Sprawy różne.
Przyjęcie protokołu obrad III Sesji Rady Gminy.
Zamknięcie obrad.
(Projekt porządku obrad stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego protokołu)
Przewodniczący Rady stwierdził, że punkty 1 i 2 porządku obrad zostały zrealizowane.
Następnie Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady udzielił głosu Pani Ewie Łempickiej - Zastępcy Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej.
Ewa Łempicka - Zastępca Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej poinformowała o nowych zasadach dotyczących dopłat bezpośrednich. Dodała, iż w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie zostały bardzo zmienione w stosunku do lat poprzednich. Jednolita płatność obszarowa będzie wynosiła 110 euro do 1 ha. Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie należy spełniać wymóg zróżnicowania upraw (przynajmniej dwie uprawy). Niezachowanie tego wymogu będzie skutkować sankcjami w postaci obniżenia dopłat. Płatność będzie przyznawana rolnikom, których gospodarstwa liczą powyżej 10 ha gruntów ornych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych dotyczy gospodarstw powyżej 15 ha gruntów ornych. Nowym elementem jest również dopłata dla młodych rolników ( do 40 roku życia ). Dostaną ją osoby, które po raz pierwszy zaczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni 50 ha i wynosi 62 euro/ha. Innym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, mające na celu wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych. Będą one przysługiwały od 3 do 30 ha gruntów, a ich wysokość to 40 euro/ha. Inne niż w poprzedniej perspektywie są również dopłaty produkcyjne, a ich stawki są zróżnicowane w zależności od rodzaju produkcji.
Radny Bronisław Kazberuk zapytał, czy są już wytyczne dotyczące zalesienia oraz jaka jest wysokość dopłat powyżej 30 ha?
Ewa Łepmicka - Zastępca Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej odpowiedziała, iż na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze wytycznych dotyczących zalesienia. W roku 2015 zostały przewidziane zaś płatności dla mniejszych gospodarstw i w związku z tym rolnicy będą mieli możliwość zadeklarowania uczestnictwa w systemie dla małych gospodarstw. Do systemu można przystąpić tylko w pierwszym roku jego stosowania. Wystąpienie z systemu będzie możliwe w dowolnym momencie, przy czym będzie się to wiązało z brakiem możliwości ponownego w nim udziału w kolejnych latach. Rolnicy, którzy kwalifikują się do objęcia systemem płatności dla małych gospodarstw i zdecydują się na przekazanie swojego gospodarstwa innemu rolnikowi, będą mogli ubiegać się o specjalną, roczną premię w wysokości 120% rocznej płatności. Kwota płatności przysługująca danemu rolnikowi w ramach płatności dla małych gospodarstw nie może przekraczać 1250 euro.
Radna Grażyna Kubiak zapytała, czy są jakieś zmiany w dopłatach ONW?
Ewa Łepmicka - Zastępca Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej - „w tym roku nie przewiduje się żadnych zmian w dopłatach ONW” - odpowiedziała.
Radny Andrzej Konończuk zapytał, czy w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego dziecku przewidziane są wymogi odnośnie wykształcenia rolniczego?
Ewa Łepmicka - Zastępca Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej - „jeżeli takie gospodarstwo ma być przekazane młodemu rolnikowi, to trzeba będzie wykazać się realizacją biznes planu i utrzymaniem gospodarstwa o wartości powyżej 15 tys. euro” - wyjaśniła.
Radna Monika Ratyńska poprosiła o informację dotyczącą pomocy rolnikom, których uprawy zostały zniszczone przez dziki.
Ewa Łepmicka - Zastępca Dyrektora Podlaskiej Izby Rolniczej - „takie wsparcie będzie przyznawane w formie pomocy de minimis. Do tej pory kwota odszkodowania wynosiła 850 zł do hektara zniszczonych przez dziki upraw. Wysokość pomocy stanowić będzie równowartość szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez dziki, oszacowanych przez specjalną komisję do szacowania strat. Oznacza to, że rolnik może otrzymać maksymalnie równowartość 15 tys. euro. Z tym, że wysokość pomocy będzie pomniejszona o rekompensaty otrzymane z kół łowieckich oraz o wartość wsparcia, którą rolnik otrzymał w roku 2014, wnioski zaś należy składać do 30 marca br.”
Ad.3.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy przedstawił informację o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady zapytał, czy są jakieś pytania do przedstawionej informacji?
Radna Katarzyna Rogacz - zapytała, czy odcinek drogi Królowy Most - Załuki zostanie utwardzony?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy - Przebudowa tego odcinka drogi jest związana z realizacją Projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Kosztorys wykonany przez Władzę Wdrażającą na odcinek drogi o długości 4,5 km wyniósł 1 mln 800 tys. złotych. Natomiast nasz wkład może wynosić maksymalnie 80 tys. złotych. W związku z tym Gmina wystąpiła do władz Zarządu Województwa o przyznanie dotacji na remont drogi gminnej Królowy Most - Załuki. W ramach współpracy Gmina otrzyma pomoc z budżetu Województwa Podlaskiego w wysokości 350 tys. złotych. Droga ta zostanie utwardzona szutrem, a nie asfaltem.
Radna Wiera Tarasewicz - zapytała, czym jest spowodowana zmiana składu Zespołu Zarządzającego Projektem pn. „Internet szansą rozwoju mieszkańców Gminy Gródek”?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek odpowiedział, że zmiana ta podyktowana jest przebywaniem na zwolnieniu lekarskim jednej z osób będących członkiem zespołu.
Więcej żadnych uwag i wniosków do przedstawionej informacji nie zgłoszono.
W związku z powyższym Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż informacja o pracy Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym została przyjęta.
(Informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik nr 5 do protokołu )
Głos zabrał Wiesław Kulesza - Wójt Gminy informując o złożeniu przez Pana Jerzego Chmielewskiego rezygnacji ze stanowiska Dyrektora Gminnego Centrum Kultury. Następnie wspólnie z Panem Wieczysławem Gościk - Przewodniczącym Rady podziękowali Panu Jerzemu Chmielewskienu za trud i wysiłek włożony w rozwój Gminnego Centrum Kultury w Gródku oraz złożyli życzenia owocnych sukcesów na dalszej drodze zawodowej.
Jerzy Chmielewski - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury wyjaśnił, iż jego rezygnacja ze stanowiska dyrektora GCK spowodowana jest objęciem z dniem 1 marca br., funkcji zastępcy burmistrza Michałowa. Poinformował, iż gazeta „Wiadomości Gródeckie - Haradockija Nawiny” będzie dalej wydawana i wkrótce pojawi się nowy numer, ale już pod redakcją prowadzoną przez nowego redaktora naczelnego. Dodał, że w wyniku przeprowadzonego naboru na stanowisko pracy instruktora i animatora kultury, spośród 8 kandydatów spełniających wymagania formalne, wybrana została Pani Dorota Sulżyk.
Na zakończenie Pan Jerzy Chmielewski serdecznie podziękował za wieloletnią współpracę Wójtowi Gminy, Sekretarzowi Gminy, kierownikom i dyrektorom jednostek organizacyjnych, Radnym Rady Gminy i pracownikom Urzędu Gminy Gródek.
Ad.4a.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Sylwia Zawadzaka - młodszy referent Urzędu Gminy Gródek przedstawiła uzasadnienie merytoryczne i prawne uchwały. Podstawą prawną jest art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 20c ust. 4-6 i 8 oraz art. 20 zf pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wyjaśniła, iż w uchwale zostały ujęte poszczególne kryteria i odpowiadające im liczby punktów dla przedszkola publicznego. Kryteria i punkty będą brane pod uwagę w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Wyodrębniono 5 kryteriów.
„Pierwsze kryterium dotyczy dziecka, które podlega rocznemu obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu i odpowiada ma 50 pkt. Drugie kryterium dotyczy dziecka, którego oboje rodziców/opiekunów prawnych pracuje lub wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczy się w trybie dziennym, prowadzi gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą, które wymaga zapewnienia pobytu całodziennego w przedszkolu - są to 24 pkt. Trzecie kryterium dotyczy dziecka, którego rodzeństwo będzie kontynuowało edukację w przedszkolu w roku szkolnym 2015/2016 - jest to 6 pkt. Czwarte kryterium dotyczy co najmniej dwójki dzieci z jednej rodziny zgłaszanych po raz pierwszy do przedszkola - są to 3 pkt. Piąte kryterium dotyczy dziecka, którego czas pobytu w przedszkolu jest dłuższy niż 5 godzin - temu kryterium odpowiadają 2 pkt. Potwierdzeniem powyższych kryteriów będą oświadczenia rodziców, bądź opiekunów prawnych”.
Radny Andrzej Konończuk - „biorąc pod uwagę powyższe kryteria, dlaczego dziecko, którego pracuje tylko jedno z rodziców ma być poszkodowane? Czy nie stać nas, aby wszystkie dzieci z gminy uczęszczały do przedszkola? - zapytał.
Halina Karpiuk - Dyrektor Przedszkola Samorządowego - wyjaśniła, iż w sytuacji zgłoszenia pobytu w przedszkolu zbyt dużej liczby dzieci, dopiero w drugim etapie postępowania będą brane pod uwagę kryteria rekrutacji do przedszkola. W przyszłym roku szkolnym od września obowiązkowi przedszkolnemu będzie podlegał rocznik 2010. Pani Dyrektor poinformowała, że w naszej gminie zameldowanych jest 49 dzieci, a fizycznie przebywa 40, w tym 6 dzieci w Załukach. Obecnie w przedszkolu utworzone są cztery grupy dzieci, dwie grupy po 25 osób i dwie po 22” - dodała.
Radny Andrzej Konończuk zaproponował wykreślenie z projektu uchwały § 1 pkt 2.
Radna Grażyna Kubiak - zapytała, czy istnieje możliwość, aby wydłużyć godziny otwarcia przedszkola z uwagi na to, iż większość rodziców dłużej pracuje i ma problem z odebraniem dziecka z placówki?
Halina Karpiuk - Dyrektor Przedszkola Samorządowego - odpowiedziała, iż nie widzi w tej sprawie żadnych przeszkód, a rodzice powinni złożyć do dyrekcji przedszkola stosowny wniosek o wydłużenie godzin pracy.
Więcej żadnych pytań i uwag nie wniesiono.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady odczytał zatem projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek, który następnie poddał pod głosowanie jawne.
Głosowało 14 Radnych
Za - 12, przeciw - 1 (Radny Andrzej Konończuk), wstrzymujących się - 1 (Radna Grażyna Kubiak).
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek została podjęta.
(Uchwała Nr IV/40/15 w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokołu)
Ad.4b.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy omówiła projekt uchwały i wyjaśniła, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu wyborczego uchwała Rady Gminy w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, wskazuje również siedzibę obwodowych komisji wyborczych i taką uchwałę Rada Gminy podjęła. W związku z zarządzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na 10 maja 2015 r., mamy ograniczony czas na podjęcie uchwały w sprawie zmian, ponieważ zgodnie z Kodeksem wyborczym uchwałę w sprawie zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych Rada Gminy powinna podjąć najpóźniej w 45 dniu przed dniem wyborów, tj. najpóźniej do 27 marca 2015 r. Dotychczasowa siedziba obwodowej komisji wyborczej dla obwodu Nr 9, obejmującego miejscowości zamieszkałe: Downiewo, Kołodno, Królowy Most, Pieszczaniki, Przechody, Sofipol i Zasady mieściła się w Królowym Moście Nr 22, w budynku stanowiącym własność prywatną. Z uwagi na niemożność korzystania z dotychczasowej siedziby, jak również brak odpowiednich lokali w miejscowości Królowy Most, proponujemy zmianę lokalizacji siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 9 na siedzibę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Kołodnie. Pan Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej wyraził zgodę na udostępnienie siedziby na potrzeby obwodowej komisji wyborczej. Proponowana zmiana siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 9 nie spowoduje uciążliwości dla większości wyborców, a w celu zwiększenia dostępności udziału w wyborach, istnieje możliwość zorganizowania dojazdu do siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 9 w Kołodnie na wniosek wyborców zamieszkałych w pozostałych miejscowościach obwodu. Dodatkowo wskazaliśmy obwód głosowania Nr 6 jako lokal spełniający wymogi dla osób niepełnosprawnych, ponieważ zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu wyborczego 1/3 lokali obwodowych komisji wyborczych powinna być dostosowana do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.
Radna Katarzyna Rogacz - powiedziała, iż w przyszłości należałoby wziąć pod uwagę wybudowanie takiego lokalu bądź świetlicy w Królowym Moście.
Radny Andrzej Konończuk zapytał, w jaki sposób odbywa się głosowanie, jeżeli lokal wyborczy nie jest dostosowany do potrzeb wyborcy niepełnosprawnego?
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy - wyjaśniła, iż w przypadku wyborów prezydenckich, które zostały zarządzone na dzień 10 maja br., przewidziane są trzy sposoby oddania głosu przez wyborcę niepełnosprawnego, a mianowicie:
- poprzez głosowanie korespondencyjne. Jest to jednak skomplikowana procedura, ponieważ w przypadku np. nie zaklejenia koperty głos uznaje się za nieważny;
- poprzez ustanowienie pełnomocnika;
- poprzez złożenie wniosku o dopisanie wyborcy do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Taki wniosek wyborca niepełnosprawny może zgłosić do dnia 5 maja br. - dodała.
Więcej żadnych pytań i uwag nie wniesiono.
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy odczytała zatem projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych, który następnie Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie jawne.
Głosowało 14 Radnych
Za - 14 , przeciw - 0, wstrzymujących się - 0.
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych została podjęta.
(Uchwała Nr IV/41/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokołu)
Ad.4c.
Przewodniczący Rady poinformował, iż projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy Gródek omówiła projekt uchwały i wyjaśniła, iż działka nr geod. 256/7, która uległa podziałowi, została nabyta przez osobę fizyczną od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Po okazaniu przez geodetę granic tej działki, okazało się, że biegnie po niej droga gminna o szerokości 12 m², prowadząca do miejscowości Łużany. Odcinek drogi jest dosyć długi i jego przebudowanie byłoby bardzo kosztowne. W związku z tym właściciel gruntu wystąpił do Gminy z propozycją zamiany tej nieruchomości na jakąkolwiek inną zbliżoną powierzchniowo działkę. Wnioskodawca zdecydował się na działkę położoną we wsi Zielona. Wnioskował również o dokonanie zamiany, bez określania wartości tych nieruchomości. Natomiast ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje, aby takie nieruchomości nie były oszacowane. W przypadku pozytywnej decyzji Rady Gminy na zamianę nieruchomości oznaczonej nr geod. 82 o pow. 0,8800 ha stanowiącej własność Gminy Gródek, położonej w obrębie 38 - Zielona na nieruchomość oznaczoną nr geod. 256/8 o pow. 0,7740 ha, położoną w obrębie 14 - Łużany stanowiącą własność Danuty i Marka Janusza Kaszyńskich zostanie zlecony szacunek, a różnice wynikające z operatu zostaną rozliczone najpóźniej w przeddzień wyznaczonego terminu podpisania aktu notarialnego.
Radny Janusz Michał Cimochowicz zapytał, czy działka pozyskana w wyniku zamiany będzie przeznaczona np. na cele budownictwa?
Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy Gródek odpowiedziała, iż zgodnie ze stanem faktycznym przez tę działkę biegnie już urządzona droga gminna.
Więcej żadnych pytań i uwag nie wniesiono.
W związku z powyższym Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy Gródek odczytała projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości, który następnie Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie jawne.
Głosowało 14 Radnych
Za - 14 , przeciw - 0, wstrzymujących się - 0.
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie zamiany nieruchomości została podjęta.
(Uchwała Nr IV/42/15 w sprawie zamiany nieruchomości stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu)
Ad.4d.
Przewodniczący Rady poinformował, iż projekt uchwały w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy Gródek omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, iż do zadań komisji inwentaryzacyjnej należy podpisywanie kart inwentaryzacyjnych, określających nieruchomości, które w chwili sporządzenia spisu inwentaryzacyjnego stanowią własność Skarbu Państwa. Szczególnie na wsiach zauważa się bardzo wiele działek siedliskowych, z budynkami mieszkalnymi, stanowiącymi własność Skarbu Państwa , które to nieruchomości Gmina może przejąć do swojego zasobu, ponieważ budynki na tych działkach stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności osób fizycznych. Spisy inwentaryzacyjne wykładane są w Urzędzie Gminy do publicznego wglądu, taka informacja umieszczana jest również w BIP-ie. Do chwili obecnej członkami komisji inwentaryzacyjnej byli Radni Rady Gminy. W poprzedniej kadencji w skład komisji wchodzili Pan Janusz Michał Cimochowicz, Pani Alina Gościk i Pani Maria Wróblewska.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady Gminy zaproponował, aby skład komisji został uzupełniony tylko o trzecią brakującą osobę.
Radni wyrazili zgodę i w związku z powyższym w skład komisji inwentaryzacyjnej weszli:
Radny Janusz Michał Cimochowicz;
Radna Alina Gościk;
Radna Joanna Sołowiej.
Następnie Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy Gródek odczytała projekt uchwały w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego, który następnie Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie jawne.
Głosowało 14 Radnych
Za - 14, przeciw - 0, wstrzymujących się - 0.
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego została podjęta.
(Uchwała Nr IV/43/15 w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu)
Ad.5.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Gródek z Organizacjami Pozarządowymi w 2014 r. został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Radna Wiera Tarasewicz - zapytała, czy Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych mogła sfinansować ofertę Uczniowskiej Szkółki Sportowej „Gryfik” dotyczącą programu „Centrum Aktywności Sportowej w Gródku” ze środków pieniężnych, które zostały z roku 2014?
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy - „sprawozdanie to dotyczy realizacji programów współpracy Gminy Gródek z organizacjami pozarządowymi, jak również rozliczenia finansowego dotacji udzielonych z budżetu gminy. Środki pieniężne pochodzące z tzw. „korkowego” mogłyby być przeznaczone na działalność stowarzyszeń, ale na zasadach przewidzianych w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie, czyli w ramach konkursu. Do tej pory nie było takiej praktyki w naszej Gminie i nie ogłaszaliśmy w ramach tego funduszu konkursu. Jak wiadomo z tzw. funduszu alkoholowego wspieramy głównie realizację programów profilaktycznych opracowywanych przez szkoły”.
Więcej żadnych pytań i uwag do przedstawionego sprawozdania nie wniesiono.
W związku z powyższym Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady stwierdził, że Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Gródek z Organizacjami Pozarządowymi w 2014 r. zostało przyjęte.
( Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Gródek z Organizacjami Pozarządowymi w 2014 r. stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu ).
Ad.6.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady poinformował, iż Raport z realizacji „Programu Ochrony Środowiska Gminy Gródek na lata 2011-2014” za okres 2013-2014 został dostarczony Radnym wraz z materiałami na dzisiejsze obrady.
Agnieszka Klebus - Inspektor Urzędu Gminy Gródek - wyjaśniła, iż zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. „Prawo ochrony środowiska” co cztery lata uchwalany jest Program Ochrony Środowiska. Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy organ wykonawczy gminy jest zobowiązany sporządzać co dwa lata raport z wykonania założeń zawartych w przedmiotowym dokumencie, który następnie przedstawia Radzie Gminy. W opracowaniu ujęto stan realizacji zadań obejmujący lata 2013-2014 wraz ze wskazaniem kosztów, jakie zostały poniesione na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska, zostały przedstawione wyniki i wykonanie programu w oparciu o założone wskaźniki zgodnie z Programem Ochrony Środowiska oraz przedstawiono wykaz zrealizowanych inwestycji.
Radny Grzegorz Borkowski zapytał, czy istnieje możliwość utworzenia dodatkowych punktów na selektywną zbiórkę odpadów takich, jak leki przeterminowane i zużyte baterie?
Agnieszka Klebus - Inspektor Urzędu Gminy Gródek poinformowała, iż punkt selektywnej zbiórki odpadów, do którego zostały zakupione pojemniki m.in.: na zużyte baterie i leki przeterminowane znajduje się przy targowicy. Dodała, iż pojemniki na zużyte baterie znajdują się również w Urzędzie Gminy i sklepie Lewiatan.
Radna Monika Ratyńska zapytała, kiedy zostanie rozwiązany problem odbioru nieczystości płynnych przez KZB oraz czy do punktu selektywnej zbiórki odpadów można przynieść sprzęt elektroniczny?
Mirosław Gryko - Kierownik Komunalnego Zakładu Budżetowego w Gródku wyjaśnił, iż trwa gruntowna modernizacja oczyszczalni. Ze względu na ograniczone możliwości, nie można było w pełni korzystać z dotychczasowych urządzeń, ponieważ w trakcie modernizacji oczyszczalni konieczna okazała się przebudowa linii przesyłowych i przewodów, które doprowadzają osad do zbierania w worki. Pan Kierownik poinformował, iż w dalszym ciągu korzystamy z usług Zakładu Komunalnego w Michałowie, który również dowozi nieczystości do swoich punktów zlewnych, a to powoduje m.in. duże ograniczenie przerobu tych ścieków. Ostateczny termin odbioru oczyszczalni po modernizacji został wyznaczony na koniec kwietnia br. i wówczas powinny zakończyć się wszelkie trudności związane z odbiorem nieczystości płynnych.
Agnieszka Klebus - Inspektor Urzędu Gminy Gródek poinformowała, iż do punktu selektywnej zbiórki odpadów można dostarczać sprzęt elektroniczny, meble, jak również odpady remontowo-budowlane w ilościach do 1 m³ oraz wszelkie odpady, które zostały zebrane w sposób selektywny ( papier, plastik, szkło ).
Radna Wiera Tarasewicz zakomunikowała, iż teren po byłym zakładzie zajmującym się produkcją pelletu i brykietu z produktów roślinnych (słoma, siano, trociny, zrębki drzewne) powstałym przy ul. Rzemieślniczej pozostał nieuprzątnięty i w związku z powyższym, kto jest władny, aby podjąć w tej sprawie stosowne kroki?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek - „ przede wszystkim to właściciel powinien uprzątnąć teren, jednak zgodnie z wyceną, koszt utylizacji odpadów, które zalegają na placu to kwota rzędu 200 tys. złotych. Z ostatniej informacji wynika, iż znalazła się osoba zainteresowana nabyciem tego terenu, ale pod warunkiem doprowadzenia go do względnego stanu.
Radny Janusz Michał Cimochowicz - zapytał, jak można pozyskać środki zewnętrzne na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek - Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, w naszej gminie do tej pory pojawiło się kilka firm zainteresowanych budową wiatraków, czy też ferm fotowoltaicznych. Jak wiadomo gmina w 94 % położona jest na obszarze Natury 2000 i to jest m.in. główną przeszkodą dla możliwości budowania wiatraków. W efekcie żadna z firm, która była wstępnie zainteresowana budowaniem wiatraków na terenie naszej gminy nie podjęła tego tematu.
Radna Katarzyna Rogacz zapytała, do kogo należy się zwrócić w sprawie ustawienia ekranów akustycznych w miejscowości Królowy Most?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek - odpowiedział, że jeżeli będzie taki wniosek mieszkańców, to możemy wystąpić do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o ustawienie ekranów.
Więcej żadnych pytań i uwag do przedstawionego raportu nie wniesiono.
W związku z powyższym Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady stwierdził, iż Raport z realizacji „Programu Ochrony Środowiska Gminy Gródek na lata 2011 - 2014” za okres 2013 - 2014 został przyjęty.
( Raport z realizacji `Programu Ochrony Środowiska Gminy Gródek na lata 2011 - 2014 „ za okres 2013 - 2014 stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu ).
Ad. 7.
Radna Małgorzata Popławska poruszyła kilka kwestii:
- poinformowała, iż w związku z odbywającym się w GCK kursem komputerowym, jedna z uczestniczek szkolenia, która jest osobą niepełnosprawną miała duży problem związany z wjechaniem na salę wózkiem inwalidzkim;
- zapytała, czy były podejmowane jakiekolwiek działania, aby poprawić bezpieczeństwo na zakręcie przy ul. Białostockiej oraz zaproponowała ustawienie w tym miejscu lustra drogowego;
- zwróciła uwagę na sprawę dotyczącą dwóch niedokończonych podjazdów na ulicy Białostockiej;
- zawnioskowała o postawienie koszy na śmieci przy moście na ul. Błotnej.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy - kurs komputerowy dla poszczególnych grup odbywa się w trzech miejscach, m.in.: w Gminnym Centrum Kultury, do którego po modernizacji wjazd dla osób niepełnosprawnych jest zorganizowany. Zapewne gdybyśmy budowali Domu Kultury od początku, w całym budynku znalazłyby się rozwiązania ułatwiające dostęp dla osób niepełnosprawnych.
Przystanek usytuowany przy ul. Białostockiej powstał na wniosek mieszkańców, po uzyskaniu zgody odpowiednich instytucji. Ustawienie lusterka może jedynie rozwiązać problem dla pojedynczego wyjazdu z posesji, bądź wyjazdu z drogi podporządkowanej. Porozmawiam z zarządcą drogi, jakie rozwiązanie byłoby najlepsze w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i użytkowników ruchu drogowego na tym odcinku drogi. W kwestii dotyczącej podjazdów, w projekcie realizowanym przez powiat białostocki nie zostało ujęte ich wykonanie. Poczynimy wszelkie starania, aby w tym roku sprawa dotycząca niedokończonych podjazdów na ul. Białostockiej została definitywnie zamknięta.
Pan Wójt poinformował również, iż od marca w ramach robót publicznych zostanie zatrudnionych 10 osób, które zajmą się pracami porządkowymi i jeśli istnieje taka potrzeba, to kosze na śmieci zostaną ustawione w miejscu wskazanym przez Panią Radną.
Radny Janusz Michał Cimochowicz zawnioskował o dokonanie wycinki drzew i krzewów w rowach i na poboczach dróg gminnych i powiatowych na terenie gminy. Zwrócił również uwagę na problem dotyczący powtarzania leków w przychodni w Gródku i zaproponował, aby na następne posiedzenie komisji wspólnej zaprosić Panią Doktor w celu omówienia powyższego problemu.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy - poinformował, iż część pracowników z robót publicznych zajmie się odkrzaczaniem oraz wycinką drzew w rowach, wzdłuż pasa drogowego, szczególnie na drogach gminnych. W przypadku dróg powiatowych, w chwili obecnej podejmowane są działania i uzgodnienia w zakresie przeprowadzenia prac porządkowych związanych z wycinką. Pracownik, który nadzoruje drogi powiatowe w naszej gminie dokona oceny, wzdłuż których dróg należałoby w pierwszej kolejności przeprowadzić prace wycinkowe.
Radny Janusz Michał Cimochowicz - zapytał, czy istnieje możliwość przekazania na gminę nieodpłatnie działek rolnych, siedliskowych i siedliskowych zabudowanych stanowiących własność Skarbu Państwa?
Mirosława Iwona Gościk - Inspektor Urzędu Gminy odpowiedziała, iż Skarb Państwa nie mógłby dokonać przekazania, ponieważ jest on właścicielem wyłącznie gruntu, nie jest właścicielem budynków. W takiej sytuacji Skarb Państwa musiałby wystąpić do sądu o stwierdzenie praw spadkowych po właścicielach budynków.
Radna Alina Gościk - zwróciła się z prośbą o zakup i zamontowanie lustra drogowego u zbiegu ulic Północnej i Piaskowej oraz złożyła wniosek o naprawę drogi Wiejki - Podozierany i podsypanie żwirem ul. Cmentarnej.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek - „w najbliższym czasie lustra zostaną zakupione i umieszczone we wskazanym miejscu. Środki przewidziane na modernizację dróg oraz oszczędności, które zostały w budżecie z zimowego utrzymania, zamierzam przeznaczyć na utwardzenie i naprawę dróg najbardziej zniszczonych, ale dopiero w momencie, gdy pozwolą na to warunki pogodowe”.
Radna Joanna Sołowiej - zgłosiła problem braku dojazdu do miejscowości Józefowo ze względu na zniszczone przez ciężki sprzęt drogi.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek - „Są już wstępne uzgodnienia z Lasami Państwowymi obejmujące naprawę dróg dotyczących lasów w partnerstwie z gminami i z powiatami”. Dodał również, iż wnioskował, aby w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę naprawę drogi do Józefowa i do Borek.
Radna Monika Ratyńska - zwróciła się z prośbą o podsypanie drogi w miejscowości Załuki.
Radny Bronisław Kazberuk - zapytał, jak przedstawia się stan prawny drogi we wsi Wiejki?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy - „W związku z tym, iż stan prawny drogi w miejscowości Wiejki jest nieuregulowany, konieczne jest podjęcie stosownych działań w tej sprawie wspólnie z Dyrekcją Powiatowego Zarządu Dróg”.
Wieczysław Gościk - Przewodniczący Rady - na prośbę mieszkańców ul. Białostockiej poruszył problem dotyczący braku chodnika na odcinku od ul. Kolejowej do ul. Dworcowej.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy odpowiedział - „obecnie czekamy na decyzję Powiatu w tej sprawie, a następnie będziemy podejmować działania mające na celu zabezpieczenie w budżecie gminy środków na wykonanie projektu i realizację tego przedsięwzięcia”.
Radna Katarzyna Rogacz - zapytała, kto przejmie obowiązki dyrektora Gminnego Centrum Kultury oraz kto będzie redagował gazetę „Wiadomości Gródeckie - Haradockija Nawiny”?
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy Gródek poinformował, iż na dzień dzisiejszy całą dokumentację i wszystkie sprawy dotyczące GCK przejmuje Pani Walentyna Trochimczyk - główna księgowa Gminnego Centrum Kultury.
„Do tej pory zakres czynności służbowych dyrektora GCK obejmował redagowanie gazety, uważam jednak, iż trudno będzie znaleźć taką osobę, która przejmie funkcję dyrektora Domu Kultury i jednocześnie będzie potrafiła wydawać gazetę” - dodał.
Radny Andrzej Konończuk - powiedział, iż w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze przy ul. Białostockiej, warto pomyśleć o wystąpieniu do Komendanta Wojewódzkiego Policji z prośbą o zwiększenie patroli policji na tym odcinku drogi.
Radna Wiera Tarasewicz - w imieniu mieszkańców ul. Południowej poprosiła o naprawę chodnika.
Radny Bronisław Kazberuk zapytał, czy istnieje jeszcze możliwość utylizacji eternitu?
Agnieszka Klebus - Inspektor Urzędu Gminy Gródek - poinformowała, iż niedawno pojawiła się informacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dotycząca rezerwowych środków na dofinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu, zatem jest to ostatnia chwila na złożenie takiego wniosku.
Radna Monika Ratyńska - „Biorąc pod uwagę rezygnację dotychczasowego sołtysa z pełnienia funkcji sołtysa sołectwa Załuki oraz zbliżający się termin poboru podatków zapytała, na kiedy zostało zaplanowane zebranie sołeckie w sprawie wyboru nowego sołtysa?
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy odpowiedziała, iż w Załukach termin wyborów został wyznaczony na dzień 14 marca. Następnie przekazała Radnym harmonogram dotyczący terminów wyborów sołeckich w poszczególnych sołectwach Gminy Gródek. Poinformowała również, iż dopiero po zakończeniu wyborów w sołectwach, Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyznaczenia inkasentów i dopiero po 14 dniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego nowo wybrany sołtys będzie mógł zbierać podatki.
Ad. 8.
Eugenia Gruszewska - sołtys sołectwa Nowosiółki podziękowała za naprawienie nawierzchni drogi we wsi Nowosiółki.
Nina Markiewicz - członek Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - podziękowała za oficjalne zaproszenie do udziału w obradach Sesji Rady Gminy.
Stanisław Klimuszko - sołtys sołectwa Sofipol zgłosił wniosek o wycięcie trzech topoli we wsi Sofipol na wjeździe od strony Gródka.
Iwona Przezdemska - sołtys sołectwa Królowy Most zgłosiła wniosek w sprawie budowy placu zabaw w miejscowości Królowy Most oraz zapytała, jak przedstawia się sytuacja dotycząca niedokończonej budowli na działce prywatnej w Królowym Moście?
Agnieszka Klebus - Inspektor Urzędu Gminy Gródek odpowiedziała, iż w sprawie tej budowli postępowanie prowadzi Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Halina Lisowska - sołtys sołectwa Borki zwróciła się z prośbą o podsypanie drogi we wsi Borki.
Iwona Bilkiewicz - sołtys sołectwa Wiejki - zwróciła uwagę na problem dotyczący drogi w miejscowości Wiejki w związku z trwającymi tam pracami związanymi z zaprojektowaniem i wybudowaniem infrastruktury sieciowej na cele realizacji projektu „Internet szansą rozwoju mieszkańców Gminy Gródek”.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy odpowiedział, iż w tej sprawie podjęto jak najlepsze rozwiązania i światłowody są układane po wcześniej uzgodnionych trasach, zaś wykonawca realizujący projekt ma obowiązek doprowadzić drogę do stanu pierwotnego.
Anna Gogiel - sołtys sołectwa Zarzeczany zgłosiła problem rozkopanej drogi po pracach związanych z montażem kanalizacji.
Radna Anna Petelska zwróciła się z prośbą o poprawienie nawierzchni drogi od drogi krajowej do wsi Dzierniakowo oraz złożyła wniosek o wycięcie topoli rosnących przy drodze do miejscowości Waliły - Dwór.
Wiesław Kulesza - Wójt Gminy odpowiedział, iż decyzja zezwalająca na wycinkę została wydana tylko na te drzewa, które zagrażały bezpieczeństwu.
Lilia Waraksa - Sekretarz Gminy przypomniała Radnym o obowiązku złożenia do dnia 30 kwietnia oświadczeń majątkowych oraz poinformowała o przygotowanych ofertach szkoleń, a w przypadku zainteresowania poprosiła o zgłaszanie swoich potrzeb szkoleniowych Przewodniczącemu Rady.
Radna Alina Gościk podziękowała Pani Lilii Waraksie - Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za dofinansowanie projektu pn. „Językowa podróż przez 5 krajów w dobrej formie”.
Ad.9.
Przewodniczący Rady poinformował, iż Radni nie zgłosili żadnych uwag do udostępnionego na stole protokolanta protokołu III Sesji Rady Gminy.
W związku z powyższym poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu.
„Kto jest „za” przyjęciem protokołu Nr III/15 Sesji Rady Gminy z dnia 30 stycznia 2015 r.”
Głosowało 14 Radnych
Za - 14 , przeciw - 0, wstrzymujących się - 0.
W oparciu o wyniki przeprowadzonego głosowania Przewodniczący Rady stwierdził, że protokół III Sesji Rady Gminy został przyjęty, a następnie zostanie podpisany.
Ad.10.
Przewodniczący Rady stwierdził, że porządek obrad IV Sesji Rady Gminy został wyczerpany.
Wobec wyczerpania porządku obrad podziękował Radnym oraz wszystkim uczestnikom Sesji, a następnie zamknął obrady, stwierdzając „Zamykam obrady IV Sesji Rady Gminy Gródek”.
Integralną część protokołu stanowią załączniki (kart - 33) wymienione poniżej:
projekt porządku obrad (kart 1);
lista obecności radnych (kart 1);
lista obecności sołtysów (kart 2);
lista obecności zaproszonych gości (kart 1);
informacja o pracy Wójta w okresie międzysesyjnym (kart 6);
uchwała Nr IV/40/15 w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do publicznego przedszkola na terenie Gminy Gródek (kart 2);
uchwałą Nr IV/41/15 w sprawie zmiany uchwały w sprawie podziału Gminy Gródek na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych (kart 4);
uchwała Nr IV/42/15 w sprawie zamiany nieruchomości (kart 1);
uchwała Nr IV/43/15 w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej mienia komunalnego (kart 1);
Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Gródek z Organizacjami Pozarządowymi za 2014 r. (kart 4);
Raport z realizacji „Programu Ochrony Środowiska Gminy Gródek na lata 2011-2014” za okres 2013-2014 (kart 10).
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Przewodniczący Rady Protokołowała
Wieczysław Gościk Urszula Szulak
1
Metryka strony