Zawiadomienie o XLIV nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Gródek w dniu 17 lutego 2023 r.
ZAWIADOMIENIE
o zwołaniu XLIV nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Gródek
Informuję, że w dniu 17 lutego 2023 r. (piątek) o godz. 14:00 w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury w Gródku odbędzie się XLIV nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Gródek, z następującym porządkiem dziennym:
- Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Ustalenie porządku obrad.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Gródek na 2023 r.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie likwidacji samorządowego zakładu budżetowego o nazwie Komunalny Zakład Budżetowy w Gródku.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie utworzenia jednostki budżetowej o nazwie Zakład Gospodarki Komunalnej w Gródku.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia statutu samorządowej jednostki budżetowej pod nazwą Zakład Gospodarki Komunalnej w Gródku.
- Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
- Zamknięcie obrad.
Wójt Gminy Gródek w uzasadnieniu wniosku wskazał następujące powody zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Gródek:
- konieczność zajęcia przez Radę Gminy Gródek stanowiska w sprawie likwidacji Komunalnego Zakładu Budżetowego w Gródku i utworzenia w jego miejsce jednostki budżetowej - Zakładu Gospodarki Komunalnej
Komunalny Zakład Budżetowy w Gródku jest samorządowym zakładem budżetowym Gminy Gródek. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych zakład budżetowy odpłatnie wykonuje przypisane mu zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych, a dotacje dla zakładu budżetowego nie mogą przekroczyć 50% kosztów jego działalności, z wyłączeniem dotacji inwestycyjnych (art. 15 ust. 6 ustawy). Ubiegłoroczny wzrost cen towarów i usług spowodował drastyczne zwiększenie kosztów funkcjonowania Zakładu przy jednoczesnym braku możliwości sfinansowania ich przychodami własnymi. Niemożliwe było np. zwiększenie przychodów z tytułu świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, pomimo wzrostu kosztów związanych z realizacją tego zadania, bowiem usługi te świadczone są zgodnie z zatwierdzonymi taryfami, które obowiązują do czerwca 2024 r. Spowodowało to zadłużenie Komunalnego Zakładu Budżetowego w Gródku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o finansach publicznych Gmina nie mogła w 2022 r. przekazać Komunalnemu Zakładowi Budżetowemu dodatkowej dotacji na sfinansowanie powstałych zobowiązań. W związku z ciążącym na Gminie ustawowym obowiązkiem zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w tym między innymi w zakresie zaopatrzenia ludności w wodę oraz odprowadzanie ścieków, a także zarządzania mieszkaniowym zasobem gminy, sposobem na wyjście z zaistniałej sytuacji jest likwidacja Komunalnego Zakładu Budżetowego w Gródku i utworzenie w jego miejsce jednostki budżetowej, która będzie pokrywała swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzała na rachunek dochodów budżetu Gminy. Z chwilą utworzenia jednostki budżetowej przejmie ona należności i zobowiązania zlikwidowanego zakładu budżetowego. Tego typu rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym zasadne jest przekształcenie samorządowego zakładu budżetowego w inną formę organizacyjno-prawną, tj. samorządową jednostkę budżetową. Zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy tego typu przekształcenie wymaga uprzedniej likwidacji zakładu budżetowego – podjęcie w tej sprawie stosownej uchwały, a następnie podjęcie uchwały w sprawie utworzenia w miejsce zlikwidowanego zakładu nowej jednostki budżetowej –Zakładu Gospodarki Komunalnej i nadaniu mu statutu.
- konieczność podjęcia uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych
Ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw
(Dz. U. z 2022 r. poz. 1549) nakłada obowiązek dostosowania istniejących aktów prawa miejscowego do wytycznych zawartych w cytowanej ustawie poprzez ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie opróżniania osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych.
- konieczność rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Gródek
na 2023 r.
Proponowana zmiana budżetu spowodowana jest koniecznością zabezpieczenia środków na sfinansowanie 2 zadań inwestycyjnych tj. „Modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Bobrowniki” i „Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Gródek (przygotowanie dokumentacji)”.
Obrady sesji będą transmitowane online – transmisja udostępniona będzie na stronie internetowej Gminy Gródek – www.grodek.pl. Projekty uchwał stanowią załącznik do niniejszego zawiadomienia.
PRZEWODNICZĄCY RADY
Wieczysław Gościk
Metryka strony